Prać czy nie prać - o to jest pytanie!

OZNACZENIA METEK NA ODZIEŻY I POŚCIELI. KROK PO KROKU.

Kupując nowe ubrania, pościel czy ręczniki chcemy, aby jak najdłużej zachowały one swój kolor i wyglądały „jak nowe”. Aby tak się stało warto stosować się do oznaczeń na metce przy każdej z tych rzeczy.

Jednak czy każdą ikonkę odczytujemy prawidłowo?

 

Poniżej spis oznaczeń, z którymi możemy się spotkać na metkach z ilustracją i wyjaśnieniem.

Symbole z miską wody nawiązują do określonych wymogów prania (lub zakazu prania) tkanin. Od lewej oznaczenie bezwzględnie zakazuje prania. Ikona z ręką wskazuje na możliwość prania ręcznego. Symbole z wartością cyfrową oznaczają w jakiej temperaturze maksymalnej można prać tkaniny w pralce, aby nie straciły na jakości. Przy ostatniej ikonie zauważyć możemy jeszcze pionową linię, która oznacza, że należy wybrać program delikatny do wyprania danej tkaniny.

Kolejno ikony z żelazkiem pozwalają lub zakazują prasowania określonych tkanin i materiałów.

Przekreślone żelazko to bezwzględny zakaz prasowania. Wysoka temperatura podczas prasowania może nieodwracalnie zniszczyć prasowany materiał. Ikony z jedną, dwiema bądź trzema kropkami oznaczają wysokość maksymalną do prasowania: kolejno od lewej max temp. 110, 150 oraz 200 stopni.

Coraz częściej zamiast ręcznego suszenia na stojących i zabierających miejsce w domu suszarkach korzystamy z urządzeń mechanicznych. Jednak nie każdy materiał nadaje się do mechanicznego suszenia. Jeżeli na metce zauważycie ikonę pierwszą – przekreśloną suszarkę oznacza to, że materiał może nie wytrzymać mechanicznej temperatury suszenia.

Pozostałe dwie ikony wskazują na moc suszenia. Jedna kropka to suszenie delikatne, dwie natomiast to standardowy program suszenia prania.

Te dwie powyższe ikony również nawiązują do suszenia ubrań. Jednak wskazują one na suszenie starą metodą. Pierwsza oznacza, że pranie należy rozwiesić do wysuszenia. Druga natomiast sugeruje suszenie rozłożonego, nie wiszącego, prania.

Ostatnią już kategorią ikon jakie możemy znaleźć na metkach są symbole dotyczące prania chemicznego oraz używania środków wybielających.

Pierwsza ikona pozwala na pranie tkanin środkami chemicznymi. Druga natomiast bezwzględnie tego zakazuje. Ostatni symbol wskazuje na kategoryczny zakaz prania tkanin na mokro.

Gdy widzimy oznaczenia P lub F wskazują one na konieczność oddania tkaniny do profesjonalnej pralni chemicznej.

Przekreślony trójkąt wskazuje na zakaz używania wybielaczy podczas prania. Druga ikona natomiast dopuszcza wybielanie tlenowe, czyli bez użycia chloru.

 

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocny i wasze tkaniny będą zachowywały swoją jakość i intensywny kolor przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *